Sebkezelés
A szívműtétek során a sebész a szegycsont vagy a mellkasfal oldalirányú megnyitásával végzi a beavatkozást.
Median sternotomia sebe / Szegycsont megnyitással járó seb
A szívműtéteket legtöbb esetben egy a szegycsonton ejtett metszésen (sternotomia) keresztül végezzük, ugyanis ez egyszerű és egyben biztonságos hozzáférést ad a szívhez. A műtét befejeztével a szegycsontot kétféleképpen zárhatjuk, szövetbarát dróttal vagy erős felszívódó fonallal egy vagy kettő mellkasi cső felett, ami elvezeti a felgyülemlett folyadékot a műtéti területről. A lágyrészek (bőr alatti zsírszövet) első rétegét általában felszívódó, míg a bőrt nem felszívódó varrattal zárjuk.
Thoracotomia sebe / Oldalsó mellkasnyitással járó seb
A másik fajta behatolási mód az oldalsó mellkasnyitás (thoracotomia), amikor a bordaközi izmokat átvágva érjük el a műtéti területet. Ilyenkor a csontok nem kerülnek átvágásra, ezért a zárásnál csak felszívódó fonalakat használunk. Mellkasi csövet az esetleges vérzés vagy nyirokcsorgás miatt hagyunk vissza a mellkasban. Itt is több rétegben történik a lágyrészek zárása (izom, bőr alatti zsírszövet, bőr), felszívódó fonallal varrjuk az izmot és a zsírszövetet, majd nem felszívódó fonallal a bőrt.
A korai műtéti utáni szakaszban, ha meggyőződtünk arról, hogy nincsen szükség további mellkasi szívásra (kb, 1-2 nap), a mellkasi csövet eltávolítjuk és a helyén kialakult anyaghiányt egy öltéssel zárjuk. A sebet az intenzív osztályon az ápoló vagy orvosi személyzet szükség szerinti gyakorisággal átköti steril gézzel fertőtlenítés után. A gyógyuló sebből az első pár napon még szivároghat némi szöveti nedv. Általában a 7. napon, amennyiben a bőr összeforrt, a varratokat eltávolítjuk. Nagyobb gyermekeknél, felnőtteknél a sebgyógyulás ideje hosszabb mint a csecsemőknél vagy kisgyermekeknél, ezért náluk a varratszedés ideje kitolódhat (7-14 nap). A seb elhelyezkedésétől is függhet ez az időpont, mivel a thoracotomiáknál a sebvonal sokkal nagyobb mozgásnak van kitéve a légzés miatt.
A gyógyuló sebvonal rózsaszínű, enyhén fényes, a környező bőr színétől eltér. Érintésre száraz, selymes, egyenletes. Sternotomia után fontos a szegycsont mozgását figyelni. A jól gyógyuló csontfelek szimmetrikusan mozognak, nem “kattognak”. Ilyen esetekben a sebet minden fürdetésnél, fürdésnél elégséges átkötni a gyógyszertárban kapható steril gézlappal vagy fedőkötéssel Betadinos vagy Octeniseptes fertőtlenítés után.
Mossa meg a kezét szappanos vízzel. Távolítsa el a kötést. Kevés sebfertőtlenítőszerrel feláztathatja a ragasztót, hogy ez kevesebb kellemetlenséggel járjon.
Nyissa ki a steril gézlapot, majd Betadinnal vagy Octenisepttel fújja le a sebvonalat és a gézlappal itassa szárazra a bőrfelületet. Amennyiben nem spraydobozos kiszerelésben van a fertőtlenítőszer, úgy vegyen ki tiszta kézzel egy gézlapot és arra öntse rá a folyadékot, majd törölje le a sebvonalat egy határozott mozdulattal. A száraz bőrfelületre helyezze fel a fedőkötést. A sebvonal ne érintkezzen vízzel, ne áztassa a sebet, amíg a varr le nem esik a vonalról. Vigyázzon arra is, hogy a gyermek ne kaparja a sebet. Amennyiben sebelégtelenség vagy sebgennyedés jeleit látja, pl. váladékozás, gennyürülés, bőrpír, szegycsont nem megfelelő, aszimmetrikus mozgása, azonnal keresse fel háziorvosát vagy gondozó kardiológusát.